Mavi ve Beyaz Hikaye Anlatma Sanatı

/
7 mins read

Portekiz'i ziyaret edin – Lizbon'un Düşüşü, Santa Luzia Chruch.

Ünlü Portekiz Çini Müzesi Müdürü Museu Nacional do Azulejo, Maria Antonia Pinto de Matos, çini ve porselen bilgisinin bir ansiklopedisidir. Viking Nehri Cruise Douro gezisinin bir parçası olarak bu olağanüstü müzeye gittiğimizde, karoların orijinal olarak, Portekiz de dahil olmak üzere İber Yarımadası'nın bazı bölümlerinin hala altında olduğu 15. yüzyılda Afrika'dan gelen Mağribi kültürünün ürünleri olduğunu açıkladı. Mağribi kuralı.

Ayrıca, azulejo kelimesinin Portekiz ve İspanyol dünyası azul ile ilgili bir şey olduğuna inanmak kolay olsa da, mavi anlamına gelir, kelime aslında Arapça kökenli, az-zulayj kelimesinden (kabaca) "Cilalı taş." Ve bu eski Mağribi cilalı taşlar sanat eserleri haline geldi: karmaşık tasarımlarla boyanmış küçük, boş tuvaller, ancak Moors'un İslami dini inançları nedeniyle, fayanslarda hiçbir insan imgesi tasarlanamadı.

Ulusal Çini Müzesi'nden Erken Mağribi tasarımlı fayans panelleri. Kredi bilgileri: Susan Kime

Ancak, her zamanki gibi sanat, içinde yaşadığı kültürle gelişir. Karo tasarımları, karmaşık İslam / Mağribi tasarımlarından İber Katolik / İncil hikaye anlatımı tasarımlarına taşındıkça, Portekiz ve İspanya'nın mavi ve beyaz fayansları, belki de ilk olarak Portekiz katedrallerinde dini sanatın sembolü haline geldi. Keşfettiğimiz karo müzesi harika bir örnektir, çünkü bu müze aslında bir manastır ve kilise, 1509 yılında inşa edilmiş Madre De Deus idi. Bu manastır kompleksinin iç mekanını süsleyen karolar, mavi ve beyaz detay: Musa ve Burning Bush, Evanjelist St. John, Lizbon'un düşüşü, Santa Clara'nın hayatı, Assisi St Francis'in eserleri ve daha fazlası.

Deprem için Lizbon'daki hayatı tasvir eden Lizbon Paneli. Kredi: Susan Kime

Bu müzede görülen çini parçalarının çoğu tarihi ve bir çeşittir. Lizbon Görünüm Paneli bunlardan biri. Lizbon'un çökmüş ve esasen düzleştirilmiş 1755 depreminden önce oluşturulmuş olan bu tesis, Alges'ten Xabregas'a kadar Lizbon sahil şeridinin 8 milden fazlasını gösteriyor. Başlangıçta panel bir odayı kuşattı ve diz yüksekliğine yerleştirildi, böylece manzaraya girenlerin kuş bakışı Lizbon'u görmesini sağladı. Ama şimdi, fayans panelleri göz hizasında ve gelişen bir şehri tasvir ediyor. Rehberimiz, depremden önce Lizbon şehrinin varlığının tek temsili olduğunu söyledi.

Başka bir karo seti, 16. yüzyılın sonlarından Nossa Senhora da Vida panelidir. Fayanslar ilk olarak 1755'te kısmen tahrip edilen Lizbon'daki Santo André Kilisesi'ne uygulandı. Panel çok çeşitli tonlar kullanıyor ve o zamanın Azulejo üretiminde bulunan en zenginlerden biri olarak kabul ediliyor. 1.498 Azulejos ile boyanmış, ortada Çobanların Hayranlığı'nın resmiyle üç parçalı bir sunak kompozisyonu simüle ediyor.

Lizbon Ulusal Çini Müzesi'nde sergilenen Yaşamımızın Leydi paneli. Kredi Susan KimeSusan Kime

Ama yine, zaman geçiyor, sanat tarihi gelişiyor ve şimdi, Azulejos sadece dini kurumlarda değil, aynı zamanda saraylarda, konutlarda, restoranlarda, park koltuklarında, çeşmelerde, dükkanlarda ve tren istasyonlarında da bulunuyor. veya sokak işaretleri, isim levhaları veya ev numaraları olarak kullanın. Hatta iş ofislerinin tam dış duvarları. Azulejo sanatı ile bilinen en ünlü yerlerden bazıları Porto'daki Sao Bento Tren İstasyonu ve Lizbon Metrosu'nda birçok duraktır. Şehrin São Vicente de Fora Manastırı ve Fronteira Sarayı'nda ve Lamego'da Nossa Senhora dos Remedios Kilisesi'nde diğer olağanüstü sergiler bulunmaktadır.

Tren istasyonu iç, Porto, Portekiz – Fotoğraf kredisi: Dennis Shaughnessy

Ancak katedral karo işi sadece büyük şehirlerde değil. São João de Tarouca (Tarouca St.John.) Manastırının kalıntılarını ziyaret etmek için Portekiz'deki Alto Douro bölgesindeki küçük bir vadi olan Tarouca'ya gittik. 12. yüzyılda Portekiz toprakları. Manastır şimdi harabeye dönmüş, ancak yıkık bir mavi ve beyaz fayans dikkat çekti. Manastırın yakınında St.John'un granit mezarın içine gömüldüğü bir kilise vardı. Parish Kilisesi – değil bir katedral içinde tilework olağanüstü.

Portekizli bir buluş olmasa da, karo Portekiz'de yaratıcı ve tutarlı bir şekilde kullanılmıştır ve 18. yüzyılda, tarihi belgeler başka hiçbir Avrupa ülkesinin bu kadar çeşitli amaçlar ve çok farklı tasarımlar için çok fazla fayans üretmediğini göstermektedir. Bugün, ülkenin eşsiz sanat tarihini İber kültür kimliğiyle birleştiren önemli bir sanat formu olmaya devam ediyorlar.

Fotoğraf Kredisi: Dennis Shaughnessy

Tutuklayın, Douro Nehri üzerinde Rabelos (tekneler). Tren İstasyonu, Porto

Fotoğraf Kredisi: Portugal'ı Ziyaret Edin

Capilla de las Almas de Santa Catarina, Porto ile ilgili tarafsız yorumlar, yazılar, öneriler ve görüşler sağlar.

Susan Kime

İç döşeme tasarımları, St. John of Tarouca, Tavora-Varosa, Portekiz

Dennis Shaughnessy

16. Yüzyıl Çini Sunağı, Ulusal Çini Müzesi, Lizbon.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Hikaye

Helena's SkinCeuticals SkinLab ™ Bilim Destekli Cilt Bakım Serisinde İlk

Sonraki Hikaye

Yüzünü Tatil Sevgisine Tedavi Et

Latest from GÜZELLİK