Usta Fotoğrafçıların Yenilikçi Vizyonları Üzerine: Hasselblad Masters Vol.6: Yenilik

/
9 mins read

HASSELBLAD Ustaları, Cilt 6: Yenilik

Fotoğrafçılığın estetiğine yaklaşmanın genellikle iki yolu vardır: izleyicinin bakış açısından ya da sanatçının bakış açısından. Bir kişi için eğlence olan bir fotoğraf, diğeri için harika bir sanat olabilir.

Fotoğraf estetiği hakkındaki düşünceler – izleyicinin duygularını çekmek için fotoğrafçının teknik, ancak ateşli akıl yürütmesini kullanarak ve fotoğrafın kontrollü bir ortam mı yoksa şans veya olay mı olduğu önemli olup olmadığının belirlenmesi – bunlar Enfes Hasselblad Cilt 6: İnovasyon adlı kitabın görüntülenmesi, okunması ve okunması sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardı.

Bu kitaptaki ödüllü görüntüler, 2018 Hasselblad Masters yarışmasının kazananlarının, fotoğrafçıların tutkusunu, teknik uzmanlığını ve muhtemelen her şeyden daha önemli olanlarını, yeniliğin kendileri için ne anlama geldiğine ve bunların nasıl olduğuna dair kişisel inançlarını sergileyen görsel kanıtıdır. Konsept fotoğraflarında aşılanmıştır. Burada tasvir edilen görüntüler, Ustalar Ödülü kazananların entelektüel, teknik ve duygusal zekasının bu vasiyetnamede görülen çok sayıda baştan çıkarıcı, istisnai imgelerden sadece birkaçıdır.

Hasselblad Ustalar Ödülü, hem yerleşik hem de yükselen fotoğraf yeteneğinde en iyiyi onurlandıran, tartışmasız sektördeki en prestijli ödüldür. Ödül jürisi, fotoğrafçılar, editörler, ajanlar ve yayıncılar da dahil olmak üzere fotoğrafçılıkta en önemli isimlerin çoğunu içerir. Bu makalenin 2. Bölümünde, 2018 yargıçlarından ve geçmişteki kazananlardan biri olan Swee OH ile röportajım sunulacak.

Seçilen fotoğrafçıların kategorileri arasında hava, mimari, sanat, moda / güzellik, manzara / doğa, portre, ürün, proje // 21, sokak / kentsel, düğün, yaban hayatı bulunmaktadır. Ödül iki yılda bir, genellikle yıl sonuna doğru verilir.

Kitabın kendisi, sadece deneklerin değil, aynı zamanda konu seçiminin ardındaki anlamın da büyük vizyonları olan son derece çeşitli yeteneklerin çekici bir koleksiyonudur. Ayrıca, fotoğrafçıların inovasyonun kendileri için ne anlama geldiğine dair biyografileri ve vasiyetleri var. Ve kategorilerin çeşitliliği ile belirlenebileceği gibi, inovasyonun her biri farklı bir konu ile çalıştığı için farklı bir anlamı vardır.

Tina Signesdottir Hult

Hasselblad Master ve Norveçli fotoğrafçı, Tina Signesdottir Hult, Portre kategorisinde kazanan, “Bir şeyleri riske attığında ve konfor bölgenizin dışına çıktığınızda, yenilik yaparsınız. Bana göre “yenilik” kelimesi özgünlük anlamına da geliyor. Ve işime getirmek istediğim şey bu. Burada tasvir ettiğim insanların anlatacak kendi hikayeleri var ve ben elçiyim. ”

Karim Iliya

Ancak Doğa / Peyzaj Hasselblad Üstadı ile farklı bir şey olur, Karim Iliya. Kosta Rika'daki amfibi kurbağaları ve diğer hayvanları fotoğraflayan çevre fotoğrafçısıdır. Kapalı bir ortamda hayvanlar, vahşi varlıklar ile çalışmanın komplikasyonlarını anlıyor. Bu kitaptaki görüntülerinin çoğu yarı saydam Cam Kurbağa'ya ait. Onun süreci, inceliklerini ve güzelliğini gösteren, genellikle hiçbir yerde, her yerde görülmeyen ekstra yüksek çözünürlüklü görüntülerin oluşturulmasını içeriyordu. İnovasyonu için küçük bir stüdyo ortamı yarattı ve bu küçük varlıkları ıslak bir cam parçasına yerleştirdi, kendi yerel ortamlarına geri yerleştirmeden önce hızlı bir şekilde yüksek çözünürlüklü bir görüntü aldı. Dediği gibi, “Hayvanı yönetemezsin. Çektiğiniz her harika fotoğraf için, davranışın şaşırtıcı olduğu 1000 kez var, ancak aydınlatma korkunçtu veya durum mükemmeldi, ancak hayvan uyumak veya ayrılmak gibi hissetti. ”

Yine bu inovasyon meselelerinden ayrı olarak, Benjamin Everett, Hasselblad peyzaj fotoğrafçılığı ustası. Amerikan güneybatısında çekilen kumul görüntüleri, yapmayı umduğu izlenimci sanatın aynı renk ve genişliğine sahiptir. “Amacım,” diyor, “fırça darbeleri gibi sık sık fırça darbeleri gibi görünen yeryüzü şekilleri kullanarak resim ve fotoğraf arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Hem fotoğraf hem de resim gerçeği veya gerçeği nasıl temsil ettikleri ile ilgili varsayımlarla geldiğinden, kombinasyonları ikisi arasında bir manzarayı araştırıyor. ”

Hava fotoğrafı Hasselblad Master, yukarıda bahsedilen diğer kara kökenli fotoğrafçıların aksine, helikopterlerden sarkarken şehir görüntüleri ile tanımlanan yenilikçi bir vizyona sahiptir. Bu tek başına Jorge De La Torriente, bir çeşit büyük riske toleranslı ödüle layık görülmek, ancak vizyonu özgünlük dokunuşundan daha fazlasına sahiptir.

“Bugünün megakentleri,” dedi, “inanılmaz bir arabağlantı bağlantısı oluşturun. Bu arabağlantı altyapısı bize yenilik yapma yeteneği ve yapısı sağlar. Bir helikopteri hava platformu olarak kullanmak, şehri inovasyon için makine benzeri bir yer olarak yorumlamak, serinin kilit noktasıydı. Yüksek bir ISO kullanarak (çoğu görüntü 6400 ISO'da çekildi ve gece bir helikopter uçuşundan elde taşınabilir (jiroskopik sabitleyici ile), teknolojik yeniliklerin tüm sınırlarını zorladı. ”

Burada dört kişiden bahsedilmesine rağmen, hepsi göz kamaştırıcı görüntüler ve bu eserleri yaratmak için nasıl yenilik yaptıklarıyla ilgili yedi tane 2018 kazanan daha var. Böylece, Hasselblad Ustalar Kitabının sayfalarında benzersiz bir estetik harmanlama gelişir: burada fotoğrafçının tutkusu ve tekniği izleyicinin duygusunu ve duyarlılığını etkilemek için birleşir.

Bu büyük kitapta, 11 x 14 ve neredeyse dört kilo ağırlığında, sanatçıların niyetinin ve izleyici tepkisinin bir araya gelmesinin eşsiz örnekleri – her ikisi de değişen bakış açıları konseri olma yeteneğine sahip. Kitabın sayfaları kapatıldıktan çok sonra görüntü anıları tamamen açık kalır.

Jorge De La Torriente

Jorge De La Torriente, Hasselblad Master galibi. Geceleri bağlı bir şehir görüntüsü.

Benjamin Everett

Benjamin Everett, Hasselblad Master kazanan, güneybatı Amerika Birleşik Devletleri'nde kumullar görüntüleri.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Hikaye

Beverly Hills Yarımadasında Yeni Yenilenen Spa

Sonraki Hikaye

Anneler Günü için En İyi Lüks Hediyeler

Latest from GÜZELLİK