Neal Feay Studio'dan Alex Metalmith ile Söyleşi

/
7 mins read

Neal Feay Stüdyosu

Nadir, melezleştirilmiş düşünme bağlamında, Alex Rasmussen çok az rekabete sahiptir. Şu anda, güzel sanatlar ve işlevsel pratikliği anodize alüminyum ortamı ile birleştiren tek kişi o. İlerici bir metal ustası olarak adlandırılan o, büyükbabasının 70 yıl önce kurduğu Neal Feay Studio'nun başkanıdır. Stüdyo, mimari kaplamadan lüks mobilyalara, tıbbi ve ses bileşenlerine kadar 200'den fazla ürün yarattı.

Alüminyum ile yeni parlaklık boyutları yaratıyor ve yaratıcı kullanımında dünya lideridir. Şu anda Stüdyo, Louis Vuitton ve Design Miami, Holly Hunt ve Açılış Töreni ile çalışıyor. Alüminyum çalışmasının genellikle zanaat ve sanat arasındaki sınırları gizlediği söylenir.

Neal Feay Stüdyosu

Yakın tarihli bir makalede, neden ana yaratıcı malzemesi olarak alüminyum kullandığını sordu. Cevabı sanatçının vizyonunu yapı mühendisinin sesiyle birleştirdi. “Bir parça eloksallı alüminyuma baktığınızda,” dedi, “safir kristallerden geçen ışığa bakıyorsunuz, boyayla dolduruluyor ve sonra alüminyuma çarpıyor ve zıplıyorsunuz. Eloksalın altındaki alüminyum bu eloksal yüzeyinden yansır. Bu yansıtıcı güzellikte çok fazla olasılık var. ”

Santa Barbara'daki stüdyosundayken ona, geleneksel materyalden olağanüstü sanat yaratmasına izin veren stratejik düşünce süreçleri hakkında daha fazla soru sordum.

JL: Sanatsal ile pragmatik olanı birleştirmek belirli bir vizyon gerektirir – endüstriyel bir cilt alabilen ve onunla farklı bir şey yaratabilen biri. Sizin durumunuzda, eloksallı alüminyumun daha akışkan, yansıtıcı ve kırıcı bir dinamiğe dönüşmesine izin verdiniz. Kuşak evriminiz (Neal Feay Studio'yu kuran büyükbabanızdan babanıza) hem bir ürün hem de kişisel bir evrim haline gelir. Çalışmanız bağlamında bu evrimin birleştiğini görüyor musunuz?

Rasmussen: Bu ilginç bir kavram. Dedem ve babamın erişemediği teknolojinin gelişinden faydalandığımı söylemeliyim. Büyükbabam çok kendi kendine yapılan bir adamdı ve satışlara odaklandı, yine de çok yüksek bir stil duygusu koruyor. 1940'ların başında alüminyum eloksalının yansıyan doğasının güzelliğini araştırdı ve 1946'da çok renkli eloksal geliştirdi. Grafik tasarıma yatırım yaptı ve 1950'lerde logomuzu yarattı. Babama gelince, sürekli kişisel projeler yaptı ve işleri yapmak her zaman evimde büyümenin bir parçasıydı.

JL: Mülakatlarınızdan birinde Lalique camından bahsettiniz. Orijinal bir Peroquette Lalique vazo var – ışık belli bir şekilde vurduğunda, farklı renk prizmalarını yansıtır ve kırıp, vazonun cam gibi görünmesini değil, bir gökkuşağı kabını oluşturur. Hedeflerinizden biri bu mu – alüminyum kaplamalar bir tür ürün dualizmi haline gelmek için, alüminyum olan ama alüminyum gibi görünmeyen bir şey mi?

Rasmussen: Lalique'in yaratıcı yönetmeni Marc Larminaux ile ortak bir arkadaş aracılığıyla tanıştım ve Rue Royale'ye gitme ve malzeme ile nasıl çalıştıklarına bakma şansı buldum. Lalique, mütevazı bir malzeme, cam alıyordu ve kumdan lüks parçalar yaratmak için bitirme, renk ve formla manipüle ediyordu.

Lalique ve ben buna paraleliz. Cam kesme ve alüminyum aynı kısıtlamalara sahiptir. Bir Lalique'de gördüğünüz herhangi bir form yapabiliriz. Dünyayı alüminyumun yeni kişilikleriyle tanıştırmaya çalışıyoruz. Basitçe, başka hiç kimsenin görmediği alüminyum boyutları ile gerçek bir karakter sunmaya çalışıyoruz. Çünkü kimse bu kadar ileri gitmedi.

JL: Eloksallı alüminyumun gelecekte daha çeşitli şekillerde kullanmayı planladığınız yollar var mı? Eğer öyleyse, bazıları nelerdir?

Rasmussen: Neal Feay Studio, cepheler için zaten birkaç büyük ölçekli komisyon yapıyor. İlk cephe çalışması Louis Vuitton içindi ve Kuzey Amerika'da Vuitton için çok şey yapmaya devam ediyoruz. Ayrıca, büyük bir araba koleksiyoncusu için Pacific Coast Highway üzerinde büyük bir kaplama projesi yapıyoruz. Büyük ölçekli bir binaya akut bir hassasiyet seviyesi uygulamak ve ışığın binadan nasıl çıktığını görmek harika bir projedir. Aynı zamanda, eloksal yüzeyinizde nasıl sanat yaratılacağı konusunda inanılmaz yetenekli bazı sanatçılarla çalışıyoruz.

Herzog ve de Meuron gibi mimarların sanatçıları mimari ölçekte nasıl getirdikleri ile son derece ilgileniyorum. Sadece 30 x 40 alüminyum resim yapmak yerine,

Neal Feay Stüdyosu

Dalga, Eloksallı Alüminyum Sanatı, Üretimde

Neal Feay Stüdyosu

Eloksallı Alüminyumdan Dalganın Arkası

Feay yakınında

Eloksallı Alumnium'dan İç Cephe Tasarımı

Neal Feay

Su Sporları İçin Spinnaker Tasarımı

Neal Feay

Eloksallı Alüminyumdan Yakın Çekim, Spinnker Tasarımı

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Hikaye

Anneler Günü için En İyi Lüks Hediyeler

Sonraki Hikaye

Bu Anneler Günü Annenizin Cildine Ekstra Bakım Ver

Latest from GÜZELLİK