Güzel sanatçı John Peralta zarif heykel eserleri yaratmak için en sevdiğimiz makineleri "patlatır"

/
7 mins read

John Peralta

Utah, New York ve Colorado'da komünlerde bir genç olarak hayatından 26 yaşına kadar evlenmeye ve üç çocuğa sahip olmaya kadar John Peralta hakkında hiçbir şey normal değildir. Peralta’nın bilim ve sanata olan tutkusu, UCLA Uluslararası Dış İlişkiler İcra Direktörü olarak görev yapmak ve küçük bir oyuncak şirketi kurmak gibi çeşitli kariyer yollarıyla araştırıldı. Görünüşe göre Peralta'nın özellikle yaratılışın kendisinde ilham bulamayacağı pek fazla değil.

Peralta, çocukluğu ve profesyonel sanat kariyerinin ilk adımı olarak neleri düşünebileceğini düşündüğünde, akılda kalıcı bir şey var: kardeşi ile bahçelerden ve komşulardan kırık elektronikler toplamak. Bir genç olarak eskiz almaya başladı ve “M.C. Escher ve Metzinger ve Picasso gibi büyük kübist sanatçılar. Kendi geometri, simetri ve mekaniği kendi kurallarını kırma şekillerini sevdim. Onlar hala benim en büyük ilham kaynağım. ”

Bir komünde çocukken Peralta beceriklilik ve kendine güven öğrendi. Bu nitelikler, heykelsi güzel sanatını yaratmak için kullandığı kavramlar, teknik ve malzeme ile neredeyse tam anlamıyla göstermiştir. Hong Kong'da yaşarken Peralta, bir derginin arkasındaki patlamış manzarada bisiklete bir göz attı. “Yıllar boyunca bu tür birçok çizim görmeme rağmen, aniden kırılgan güzelliğinden etkilendim ve gerçek bir mekanik nesne ile yapılmış üç boyutlu bir versiyon hayal ettim. İlk konu 1960'lardan kalma basit bir cep saatiydi. Sonuçtan memnun kaldım, sonunda sanat, tasarım, bilim ve mühendisliğe olan ilgimi birleştiren gerçekten orijinal bir yaratıcı çıkış noktası bulduğumu fark ettim. ”

Patlatılmış bir diyagram fikri şu anda Peralta'nın heykel işleri, genellikle yaratıcılık ve nostalji ile bağlantılı makineler ve aletler “patlayan” olarak yürütülmektedir. Örneğin, bir Singer dikiş makinesi, bir Fender gitar ve bir Remington Taşınabilir daktilo olan “faydalı ve buluş” u birleştiren makineler seçerek, Peralta'nın diseksiyonunu, her parçanın parça parça, her biri yeni bir parça ile hassas bir şekilde asılması takip eder. hayat. “Aynı zamanda harika estetik tasarıma da örnekler. Gerçekten büyük bir parçayı oluşturan karmaşıklık, güzellik ve kültürel asimilasyonun birleşimidir: büyükannenizin Şarkıcısı gibi bir dikiş makinesi, büyükbabanızın savaşta kullandığı gibi bir Underwood daktilo veya ebeveynlerinizin aile filmleri gösterdiği projektör. ”

Peralta’nın çalışmasında, bir izleyicinin duygularını kanalize eden güzel sürükleyici nitelikler vardır. Patlatma makineleri için yarattığı yaratıcı süreç de aynı şekilde düşünceli. “Aslında, ikonik (1984) bir Macintosh bilgisayarı patlattım (başlık: Over the Rainbow, 2017). En sevdiğim parçalardan biri. Beni ilgilendiren bir nesne seçtikten sonra, onu her açıdan inceleyerek başlıyorum. Patladığı gibi kafamda hayal etmek için çok zaman harcıyorum ve nasıl 'çerçevelemek' ya da sunmak istiyorum. Amacım, patlatılmış bir diyagramın hassas bir şekilde çoğaltılmasını değil, kübist ve diğer geometrik perspektifleri içeren sanatsal bir yorum yaratmaktır. Yapılandırma ve sunuma karar verdikten sonra, tüm mekanizmayı söküp her parçanın durumunu geri yüklüyorum. Onları kabaca istediğim gibi ölçtüm ve ölçümler aldım. Bu ölçümleri destek çerçevesini ahşap, çelik, alüminyum ve / veya diğer malzemelerden imal etmek için kullanıyorum. Çoğu durumda, iç aydınlatmayı da kurarım. Son olarak, çelik ve florokarbon mono-filament kullanarak tek tek parçaları askıya almaya başladım. Kesin tekniklerim kendime saklayacağım, ancak her bileşen, doğru şekilde askıya almak ve hizalamak için benzersiz bir zorluk sunuyor. ”

Peralta çalışmalarından kendi izlenimlerini alırken, diğerleri için farklı duygular yaratabileceklerini kabul eder. “Her sanatçı gibi, insanların işime verdiği tepkilerden çok memnunum. Daha farklı görevlendirilmiş ve halka açık parçalar üzerinde çalışmayı, dünyanın farklı ortamlarında görüntülenen birkaçını yapmayı düşünüyorum. Kişisel ilgi alanlarını, çalışmalarını veya deneyimlerini yansıtan parçalar yaratmak için müşterilerle çalışmayı seviyorum. Ayrıca heyecan duyduğum çok büyük halk heykelleri için de çeşitli konseptler üzerinde çalışıyorum. ”

Peralta’nın http://www.johnperaltafineart.com/ adresindeki çalışmalarına göz atın.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Hikaye

Bu Anneler Günü Annenizin Cildine Ekstra Bakım Ver

Sonraki Hikaye

Be The Architect'den Jean-Marc Piquion ile Bahar Cilt Bakımına Geçmek

Latest from GÜZELLİK