Paris'in Haute Couture Evlerinin İşçiliği ve Hassasiyeti

/
6 mins read

haute couture

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock

En sıradan moda tutkunu bile haute couture'un güzelliğini bilir. Akan balo elbiseleri, eşi benzeri olmayan elbiseler ve eşsiz güzellikteki tasarımlarla dolu pistlerin görüntülerini akla getiriyor. Ancak Fransızlar için haute couture neredeyse bir bilimdir, terzilik tasarımının üst kademesinin yüksek düzeyde düzenlenmiş endüstrisini yöneten Fransız yasaları tarafından korunan bir alandır. Bu koleksiyonlar yılda sadece iki kez sunulur ve tasarımcılar, Fédération de la Haute Couture et de la Mode ve özellikle Chambre Syndicale de la Haute Couture tarafından düzenlenir ve korunur.

haute couture "genişlik =" "sınır =" 0

Gerçekten haute couture bir şey için, çalışanlar, özel olarak ve yalnızca tek bir müşteri için oluşturulmuş tek bir giysi oluşturmak için 700 saate kadar harcayabilir. "Haute couture" terimi Fransız yasaları tarafından korunduğundan, ancak "couture" sözcüğü korumasız olduğundan, diğer üst düzey tasarımlardan bilenler için bile ayırt etmek zor olabilir, markaları koleksiyonlarını couture olmadan etiketlemeye yönlendirir. giysilerine sunulan aynı uzmanlık, özveri veya kalite seviyesi. Bu nedenle FHCM, tasarımcıları Fransız kalite ve kültürünün bu titiz standardına uyması için 1868'de kuruldu.

haute couture "genişlik =" "sınır =" 0

Toplamda, yasal olarak FHCM haute couture evlerinin bir parçası olarak kabul edilen yalnızca 16 Fransız etiketi var: Adeline André, Alexandre Vauthier, Alexis Mabille, Bouchra Jarrar, Chanel, Dior, Frank Sorbier, Giambattista Valli, Givenchy, Jean-Paul Gaultier, Julien Fournié, Maison Margiela, Maison Rabih Kayrouz, Maurizio Galante, Schiaparelli ve Stéphane Rolland. Federasyonun bir parçası olarak, strateji, iletişim, pazarlama ve ekonomik, teknolojik, kültürel ve hatta politik olasılıklarda destekleniyorlar; ek olarak, resmi couture moda haftası programında kendilerine bir pozisyon verilir.

haute couture "genişlik =" "sınır =" 0

Üyeler, Fransa’nın ultra özel haute couture statüsüne hak kazanmak için en az 15 tam zamanlı personelin yanı sıra atölyelerinden birinde 20 tam zamanlı teknik çalışandan oluşan bir atölyede sipariş üzerine üretilen giysiler yaratmalıdır. Koleksiyonlar, moda haftası boyunca Ocak ve Temmuz aylarında gündüz ve akşam görünümleri de dahil olmak üzere en az 50 orijinal tasarımla sunulmalı ve her bir parçası birden fazla montaj gerektiren özel müşteriler için oluşturulmalıdır.

haute couture "genişlik =" "sınır =" 0

Bu özellikle katı geliyorsa, bunun tek nedeni FHCM'nin 150 yıldan fazla Fransız kalitesine ve sürdürülmesi gereken tarihe sahip olmasıdır. Ancak bu, modanın değişen manzarasını anlamadıkları anlamına gelmez. Sürekli gelişen ve ilerleyen bir toplumda, değişen toplumsal eğilimlere, teknolojik ilerlemelere, dijital platformlara ve moda ve yaratıcılıkla bağlantılarına nabzını tutuyorlar. Haute couture bir zamanlar yalnızca yüzde 0,001 hedef kitleye erişilebildiği ve neredeyse sadece yaşlı kadınlar tarafından tercih edildiği bir yerde, artık Y kuşağının ilgi alanı haline geldi ve yeni malzemeler ve ilerlemelerin kullanılmasıyla gelişti.

haute couture "genişlik =" "sınır =" 0

Dünya çapında yalnızca 4.000 kişiden oluşan tahmini müşteri tabanıyla, genç sosyetikler, ünlüler ve hatta asilzadeler, bu benzersiz tasarımları birleştirmeye hazır Paris Haute Couture Moda Haftası'na geliyor. Ancak bu parçalar binlerce dolara mal olurken ve tamamlanması yüzlerce adam-saat sürse de, çoğu zaman ev bu koleksiyonlardan para kaybedebilir. Haute couture için mesele genellikle kârla değil, daha çok bir evin etkisi, durumu ve imajıyla ilgilidir, her kadının giydiği hazır giyim ve hızlı moda etiketlerine verdikleri ilhamdan bahsetmiyorum bile. Yaratıcı özgürlük verildiğinde sektörün en ileri görüşlü ve hünerli zihinlerinin tasavvur edebileceklerinin güzelliğine ve sonsuz işçiliğine bir saygıdır.

Jean-Paul Gaultier'in eksantrik stilleri veya Dior'un klasik, kadınsı görünümleri olsun, her ev Fransız tasarımının güzelliğini ve yüzyıllar boyu süren işçiliğini korumak için çalışıyor. Bu, yeni süreçlere öncülük ederken ve yeni yetenekleri beslerken, korunması ve değer verilmesi gereken bir gelenektir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Hikaye

Antik Bir Çiçek Orpheus Derisine İlham Veriyor

Sonraki Hikaye

Cızırtılı Bir Yaz İçin En İyi Mayo Trendleri

Latest from HEPSİ